Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 14 lutego 2024 godz. 20.00
10-170 Olsztyn, ul Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)
KONCERT JUŻ SIE ODBYŁ
FRANCUSKI KONCERT – AMOUR PUR – PURE LOVE to celebracja MIŁOŚCI , ale to też koncert poświęcony osobie świętego Walentego , który jest patronem miłości . Nazwa WALENTYNKI wywodzi się właśnie od Jego imienia. Legenda mówi , że narzeczona Walentego pod wpływem Jego miłości odzyskała wzrok . Gdy o tym dowiedział się ówczesny cesarz , kazał zabić Walentego . W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej , który podpisał : ”Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku .
Podczas koncertu Gośka Bańka zaśpiewa i zagra na fortepianie najsłynniejsze francuskie piosenki o miłości , takie jak: LA VIE EN ROSE – EDITH PIAF , LA BOHEME – CHARLES AZNAVOUR , ET SI TU N’EXISTAIS PAS – JOE DASSIN , JE VEUX – ZAZ czy LA CHANSONS DES VIEUX AMANTS – JACQUES BREL , ale także wykona autorskie piosenki po francusku i po polsku , w których opowie o życiu tam pod francuskim niebem.
projekt plakatu: Wiesława Dolina
GOŚKA BAŃKA
Kompozytorka, pianistka, wokalistka i producentka spektakli muzycznych, a także dziennikarka radiowa. Urodzona w Polsce, żyła przez długie lata w Paryżu, a następnie w Kostaryce. Obecnie mieszka w Warszawie. Po uzyskaniu Dyplomu w klasie fortepianu wyjeżdża do Francji, gdzie studiuje język francuski w klasie Atelier de l’Écriture w Alliance Française w Paryżu. Następnie uczęszcza na wykłady do Studio des Variétés – Centre Supérieur de Formation des Musiques Actuelles oraz studiuje w prestiżowej szkole aktorskiej Florent – Court d’ Art Dramatiques na wydziale filmowym i teatralnym, następnie uczęszcza na zajęcia teatralne do Laboratoire de l’acteur u Helene Zidi w Paryżu. Jest autorem muzyki do piosenki pt. Les Allées du Luxembourg dla francuskiej artystki Marie Amélie Seigner, do albumu Merci pour les fleur / Sony. W Madrycie współpracowała z Miguel Angel Arenas – el Capi, producentem Mechano i Alejandro Sanz. Była gościem na płycie Tresecenta kostarykańskiej grupy Editus.
Fot. Roza Sampolinska
W Polsce koncertowała z Jackiem Cyganem w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Trójce oraz na Festiwalu Filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym , śpiewała w Piwnicy pod Baranami i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także na Zamku Królewskim , w Teatrze Polonia , w Ambasadziej Francji w Warszawie i w Ambasadzie Polski oraz w Centrum Pompidou w Paryżu . Jest finalistką konkursu Le tremplin du Réservoir w Paryżu. Zdobyła Grand Prix w konkursie polskiej piosenki w Paryżu oraz była laureatką Złotej Piątki konkursu Bardów w Warszawie. Była gościem koncertu Europa dla Polski – Polska dla Europy w Oświęcimiu oraz grała koncert na Błoniach w Krakowie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zagrała jako gość specjalny na pokazie Macieja Zienia oraz wzięła udział, jako muza projektanta w filmie pt. PIĄTY ŻYWIOŁ – KOBIETA. Zagrała również na Warsaw Fashion Street. Stworzyła i wyprodukowała spektakl muzyczny pt. Właśnie kocham. Poświatowska, poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej. Kolejnym projektem był spektakl muzyczny pt. Nie bój się nocy . Opowieść o Powstaniu Warszawskim , do którego napisała oprawę muzyczną , w tym muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Spektakl ten premierę miał z okazji otwarcia Domu Powstańców Warszawskich na ul. Nowolipie 22 w Warszawie . Stworzyła również monodram muzyczny pt. Egzamin z Zagłady. Getto oczami kobiet , którego odsłona miała miejsce w Teatrze Jaracza w Łodzi podczas Dni Pamięci poświęconych Ofiarom Holocaustu .
Od 2020 roku prowadzi autorską audycję radiową poświęconą piosence francuskiej pt. Rendez-vous z Gośką Bańką w RDC na antenie Radia dla Ciebie.
Obecnie pracuje nad płytą POŚWIATY – BAŃKA / MOŻDŻER / SAMITOWSKI , która ukaże się na wiosnę 2024 .
Szaleńczo zakochana w piosence francuskiej wyruszyła do Paryża, żeby dźwiękiem poznawać świat. Od tamtej pory trwa jej podróż. Jej przewodnikiem jest fortepian, za nim podąża jej głos – dźwięczny, klarowny, jednocześnie subtelny i wyrazisty. Czasem idą razem, czasem się rozłączają, gubią, by za chwilę znaleźć się znów i wreszcie stopić w jedno. Raz przystają w zadumie, kiedy indziej zrywają do biegu. Niesie ich radość odnalezienia albo niezgoda na niedoczekanie. Małgorzata i jej muzyka są ciągle w drodze. Już nie tutaj i jeszcze nie tam. W jej utworach brzmi niewinna tęsknota za tym co ulotne i niedoścignione. Myśl jest tu ruchem, uczucie słowem, gest westchnieniem. Zwiewna słodycz przenika się z tym, co intymne i bolesne. Z kontrastów rodzi się napięcie, które porusza i nie pozwala pozostać obojętnym .
A tu Goska Bańka przy unikatowym Steinwayu „Arabesque”, zaprojektowanym przez znanego projektanta mebli Dakotę Jacksona dla uczczenia 160 rocznicy powstania firmy Steinway & Sons. foto Bernard Hołdys
foto Bernard Hołdys