You are currently viewing Wojciech Staroniewicz A’FreAk-KomEdA Project

Wojciech Staroniewicz A’FreAk-KomEdA Project

Data: 25 maja 2024 r. (sobota) godz. 20.00

Miejsce: Olsztyńska Scena Muzyczna Mirka Mastalerza, 10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)

Bilety: 100 PLN

https://biletyna.pl

informacje pod nr tel.: 600 131 007 mail: mirek.mastalerz@gmail.com 

Zapraszamy na energetyczny koncert trójmiejskiej supergrupy Wojciecha Staroniewicza

„A’freaK-aN Project” to projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego lądu.

Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu.

W programie koncertu znajdują się utwory, których nazwy pochodzą od imion w różnych językach południowoafrykańskich. „Asale” jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako czasownik „mówić” w języku Yao (Malawi); „Dingane” to męskie imię, które oznacza „tego, który poszukuje” w języku Zulu (RPA);

Niektóre kompozycje są bardzo dynamiczne, wielowątkowe –  „Muchaneta”, grane w szybkim tempie. Inne natomiast – „Chisisi”  utrzymane są w mrocznej tonacji, gdzie dźwięki pojawiają się w trójwymiarowej przestrzeni, różnych rejestrach, barwach i skrajnej dynamice. Ważnym elementem każdego występu jest improwizacja oraz wzajemna inspiracja muzyków, która powoduje, że każdy koncert jest zupełnie inny, niepowtarzalny.

Do wspólnego grania muzyki, która zawarta jest stylistycznie w szeroko pojętym idiomie jazzu

i muzyki etnicznej, Wojciech Staroniewicz zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego. Łatwo się zorientować, że taki dobór muzyków jest gwarancją, z jednej strony bardzo wysokiego poziomu wykonawczego, a z drugiej permanentnej zmienności i nieprzewidywalności tego, co będzie się działo na scenie w czasie koncertu.

Skład zespołu:

Wojciech Staroniewicz: saksofon tenorowy

Darek Herbasz: saksofon barytonowy

Marcin Janek: saksofon tenorowy i sopranowy

Alek Kamiński: saksofon tenorowy

Artur Jurek: fortepian

Janusz Mackiewicz: gitara basowa

Roman Ślefarski: perkusja

Larry Okey Ugwu: afrykańskie instrumenty perkusyjne

Tak o muzyce zespołu pisze Dionizy Piatkowski (Era Jazzu):

No to mamy nasz, polski „world saxophone quartet” i realizację klasyki, jakiej nie powstydziłby się kwartet gentlemanów z San Francisco. Modnego Komedę ograno już na wiele sposobów, ale tym razem kompozycje słynnego Poznaniaka przygotowano jako perfekcyjne, aranżacyjne perełki. Nie siląc się na oryginalność i jakby na przekór melodyce i przebojowości muzyki Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, Wojciech Staroniewicz – przygotował album „ A FreAk-KomEdA Project” stanowiący swoistą syntezę jazzowej ekwilibrystyki i perfekcyjnej aranżacji oraz kreatywnego , autorskiego „A Freak-aN Project”. Pojawia się zatem wspaniała „Crazy Girl”, subtelna „Moja Ballada” ale i zadziorna „ Kattorna” i bardzo komedowska „ Cherry”. Rozegrana brawurowo przez mistrzów jazzowego saksofonu ( Wojtek Staroniewicz – ts / Przemek Dyakowski –ts / Darek Herbasz – bs / Marcin Janek– ss) i nienaganną sekcję rytmiczną ( Dominik Bukowski – marimba, wibrafon, xylosynth, Janusz Mackiewicz – gitara basowa, Roman Ślefarski – perkusja) rozbuchaną energią afrykańskiej rytmiki i osobowością „naszego ziomala z Trójmiasta „ Larry Okey Ugwu. Piękna i ważna płyta !

Dodaj komentarz