You are currently viewing Radosław Sobczak – Recital Fortepianowy 

Radosław Sobczak – Recital Fortepianowy 

Data: 14 kwietnia 2024 r. godz. 18.00

Miejsce: Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)

Bilety: 40/50 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Radoslaw-Sobczak-Recital-Fortepianowy/Olsztyn

Rezerwacje również pod nr tel.: 600 131 007 mail: mirek.mastalerz@gmail.com 

Radosław Sobczak urodził się w 1981 roku w Piszu, tam też rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia u Ewy Sulewskiej. Następnie przez pięć lat kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierunkiem Ilony Dworeckiej – Staszewskiej. Dyplom oraz maturę uzyskał w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie u prof. Bronisławy Kawalla w 2000 roku.

W 2006 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina, oraz klasie kameralistyki prof. Macieja Paderewskiego. Studia uzupełnił u prof. Victora Macarova.

Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „ Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008).

Został wyróżniony podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m.in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz stypendium Fundacji „Crescendum est Polonia”.

Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich , jak i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival „Settimane Musicali Bresciane-Genio e malinconia”(Włochy), Piano Festival Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Węgry),Paderewski Days in New York, Dni Szymanowskiego w Zakopanem, Kraków Piano Summer, Festiwal Beethovenowski w Głogówku, Czarnoleski Festiwal Sztuk, Warmia Piano & Art Days, Warszemusik oraz Trzy-Czte-Ry.

W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. W 2003 roku wystąpił na koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest pierwszym polskim pianistą, który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Arabii Saudyjskiej w Rijadzie. Koncert odbył się w hotelu Crown Plaza w 2010 roku. Koncertował także w takich krajach jak: Francja, Hiszpania, Czechy, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Izrael, Węgry, Palestyna, Chiny, Korea Australia i USA.

W 2013 roku ukazała się jego płyta CD z trzema sonatami Beethovena, a następnie „The Spirit” z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanych podczas recitali, obie wydane przez Fundacje „Cultura Animi”. W czerwcu 2018 roku we współpracy z wytwórnią DUX wydał dwie monograficzne płyty CD z muzyką Igancego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.

W tym samym roku, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy z Polskim Radiem, umieścił jego nagranie Sonaty Paderewskiego w swoim projekcie: Płyta CD – Senat RP na stulecie odzyskania niepodległości.

Również w 2018 roku nagrał dla wytwórni DUX komplet etiud fortepianowych Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, jest to światowa premiera fonograficzna.

Dwukrotnie był nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”- 19 za płytę „Paderewski”, w 2020 za płytę „Łukaszewski”.

W listopadzie 2019 r. wykonał pamiętny recital w Lincoln Center w Nowym Jorku (Bruno Walter Auditorium) z sonatami Paderewskigo i Szymanowkiego.

Obecnie jest w trakcie realizacji projektu nagrania – „Misterium Muzyczne” kompozytora – Piotra Pietkiewicza, w skład którego wchodzą trzy odrębne cykle fortepianowe – „Monologia”, „Świat Grawitonów” i „Epifonia”.

Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im.Teodora Leszetyckiego w Warszawie.

W latach 2010- 2012 był profesorem na Keimyung-Chopin University w Daegu w Korei Południowej.

W latach 2012 – 2018 był wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im . F. Chopina w Warszawie, a od 2012 roku również pedagogiem fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego Nr 4 w Warszawie. Od 2018 roku współpracuje z Chengdu Extraordinary Music Company w Chinach.

Koncert poprowadzi Jan Popis.

Dodaj komentarz