You are currently viewing Prof Mariusz Dubaj – fortepian, kompozycja

Prof Mariusz Dubaj – fortepian, kompozycja

recital fortepianowy

Data: 20 października 2024 r. (niedziela) godz. 19.00

Miejsce: Olsztyńska Scena Muzyczna Mirka Mastalerza, 10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)

Bilety: 50 PLN

informacje pod nr tel.: 600 131 007 mail: mirek.mastalerz@gmail.com

https://biletyna.pl/koncert/Prof-Mariusz-Dubaj-fortepian-kompozycja/Olsztyn

Mariusz Dubaj (ur. 1959 w Krasnymstawie) wykształcony ekstremalnie w trzech specjalnościach muzycznych – z fortepianu u Profesorów Jerzego Sulikowskiego i Włodzimierza Wiesztordta w gdańskiej Akademii Muzycznej, jak też Teresy Księskiej-Falger, Jana Ekiera i Zbigniewa Śliwińskiego. Występował z recitalami m.in. „W kręgu Chopina” w lubelskim Trybunale Koronnym w 1999 roku promującym jego rekonstrukcję „Mazurka Dąbrowskiego” z refrenem F Chopina (PWM 1999), cyklem recitali z okazji Roku Chopinowskiego 2010, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji przyznania Orłów Karskiego. Na rok 2025 dostał zaproszenie od Towarzystwa Jana Karskiego do zagrania recitalu w nowojorskiej Carnegie Hall, a w Filharmonii Nowojorskiej zostanie prawykonane w USA jego Largo for large orchestra dedykowane Ofiarom 11 września 2001 w USA. Z teorii muzyki dyplom z wyróżnieniem w gdańskiej Akademii Muzycznej u Profesora Marka Podhajskiego (praca magisterska o „Makrokosmosie” amerykańskiego kompozytora George’a Crumba zdobyła pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Akademii Muzycznych w 1987 roku i była odnotowana w znaczących publikacjach nowojorskich, Rada Wydziału krakowskiej Akademii Muzycznej przyznała mu habilitację z teorii muzyki z własnej inicjatywy na podstawie dysertacji „Meandry minimal music w muzyce współczesnej” oraz pracy o „Makrokosmosie” G. Crumba, 244 strony). W zakresie kompozycji wychowanek Ignacego Lipczyńskiego, Włodzimierza Sławosza Dębskiego, Witolda Lutosławskiego (siedem lat konsultacji), Marka Stachowskiego w krakowskiej Akademii Muzycznej (doktorat i habilitacja), Eugeniusza Głowskiego (magisterium w gdańskiej Akademii Muzycznej), Ewy Synowiec (wychowanki Bogusława Schaeffera), George’a Crumba (USA), Louisa Andriessena (Holandia), Włodzimierza Kotońskiego, Andrzeja Nikodemowicza.
Jest współzałożycielem PSM I i II st. w Krasnymstawie (1987) i inicjatorem patronatu Witolda Lutosławskiego dla tej placówki jako pierwszej w świecie (1994), inicjatorem powołania Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich (1989) oraz cyklu koncertów kompozytorów lubelskich AKORD (od 1988 szesnaście edycji), nadania imienia Ignacego Lipczyńskiego refektarzowi Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie (2005), patentu na podwójną repetycję w pianinie (1991), cyklu Chmielakowych Recitali Organowych w Krasnymstawie (od 2010 pięć edycji), remontu kapitalnego 130-letniego fortepianu koncertowego Steinway & Sons model D w zbiorach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie (41 lat starań), wycenionego przez specjalistów Steinwaya na 3 mln USD!!! Pracował jako asystent w Akademii Muzycznej w Gdańsku (1983-1987), na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (od roku 2013 jako profesor nadzwyczajny) oraz w szkołach muzycznych Gdańska, Kartuz, Lublina, Krasnegostawu i Chełma. W roku 1987 pracował jako nauczyciel akademicki w WSP w Olsztynie, a jego wychowankowie zajmują tam obecnie eksponowane stanowiska. Jest członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich oraz prezesem Lubelskiego Oddziału ZKP. Jego kompozycje zdobywały prestiżowe nagrody na konkurach krajowych i międzynarodowych, w tym nagrodę dla najlepszego koncertmistrza na międzynarodowym konkursie chóralnym w Równem na Ukrainie (2008). Cykl 12 Etiud sobie dedykowanych wykonywał z wielkimi sukcesami w Polsce i wielu krajach świata (Węgry, Francja, Bułgaria, Anglia, USA) syn Tatiany Shebanowej Stanisław Drzewiecki. Jego I Sonatę (II wersję) wykonuje z wielkim powodzeniem na amerykańskich uniwersytetach (Chicago, Michigan, Kansas oraz na recitalu w Polskim Radio Chopin w grudniu 2023 roku) Michał Drewnowski – profesor wizytujący w Chicago University jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej. Mariusz Dubaj jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień, w tym m.in. „Złotych Karpi” Krasnystaw 2000 oraz Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Jest autorem trzech autorskich płyt CD: Pasji według św. Marka na organy elektroniczne, wręczonej Papieżowi Janowi Pawłowi II w Zamościu 12 czerwca 1999, „Postmodern Piano Music” prezentowanej w radiowej Dwójce przez red. Ewę Szczecińską oraz 26 Kolęd na instrument elektroniczny (1998). W latach 1998- 2019 piętnaście partytur wydało mu lubelskie Wydawnictwo Muzyczne POLIHYMNIA, w latach 1999-2000 dwie partytury PWM w Krakowie. Na stałe mieszka i pracuje w Krasnymstawie.

W programie: J.S. Bach, W.A. Mozart, L. van Beethoven, F. Schubert, R. Schumann, M.K. Ogiński, F. Chopin, K. Szymanowski, C. Debussy, W. Kilar, M. Dubaj.

słowo o muzyce wygłosi Dr Ewa M. Zarzycka

Dodaj komentarz