You are currently viewing Magdalena & Łukasz Filipczak – “Perły Muzyki Polskiej”

Magdalena & Łukasz Filipczak – “Perły Muzyki Polskiej”

SKRZYPCE I FORTEPIAN W MISTRZOWSKIM WYKONANIU

Data: 17 listopada 2024 r. (niedziela) godz. 19.00

Miejsce: Olsztyńska Scena Muzyczna Mirka Mastalerza, 10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)

Bilety: 60 PLN / VIP- 100 PLN

www.biletyna.pl

informacje pod nr tel.: 600 131 007 mail: mirek.mastalerz@gmail.com

w programie m.in. kompozycje: Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Grażyny Bacewicz

Magdalena Filipczak została okrzyknięta „muzycznym kameleonem, szybko stającym się tym co gra”  (THE ARTS DESK), mającym talent do porywających występów, które pozostają na długo w pamięci.

Jej niedawny debiut recitalowy w Carnegie Hall został okrzyknięty przez New York Concert Review „koncertem, którego nie można zapomnieć… Filipczak wykorzystała go jako wehikuł magii skrzypcowej… przekroczyła oczekiwania.”

Ze swoim eklektycznym i bogatym repertuarem występowała jako solistka, recitalistka i kameralistka na scenach najbardziej prestiżowych sal na świecie, m.in. Wigmore Hall, Barbican Hall, St John’s Smith Square w Londynie, Het Concertgebouw w Amsterdamie, Talińskiej Filharmonii w Estonii, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Carnegie Hall w Nowym Jorku. Występowała w różnych krajach Europy, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Kanadzie, urzekając publiczność swoją emocjonalną głębią i błyskotliwą techniką.

Wśród wielu sukcesów konkursowych Magdalena ma na swoim koncie Pierwszą Nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Heino Ellera w Estonii oraz jest laureatką nagród specjalnych za najlepszą interpretację Bacha (Nagroda Bärenreiter Edition) i najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą w finale (Nagroda Akademii Muzycznej w Tallinie). Do ostatnich wyróżnień należy Złota Nagroda 2018 Manhattan International Music Competition, Srebrna Nagroda na 2018 Berliner International Music Competition oraz Pierwsza Nagroda na 2017 United States International Concerto Competition. Za swoje osiągnięcia i zasługi dla kultury została wyróżniona Stypendium Młodej Polski Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Doceniona przez krytyków debiutancka solowa płyta Magdaleny, Essence of Violin, została okrzyknięta przez magazyn THE STRAD jako “błyszcząca…urzekająca…zniewalająca…niesamowicie nastrojowa.” Jej nadchodząca płyta ze znanym węgierskim pianistą Peterem Franklem, nagrana w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, zapowiada się na znaczącą nową pozycję w jej dyskografii. Również nowe nagranie z bratem, pianistą Łukaszem Filipczakiem, na legendarnym ex-Ida Haedel Stradivariusie, wkrótce ukaże się jako EP. Skrzypcowe solówki Magdaleny do nowej serii dokumentalnej BBC TV i podcastów „Thief at The British Museum” dodatkowo podkreślają jej wszechstronność. Magdalena gra również na dwóch albumach z muzyką kompozytora i saksofonisty Tima Garlanda, Songs to the North Sky (solo z Royal Northern Sinfonia) i Weather Walker (w oktecie solistów), dwóch płytach CD z muzyką Petera Gregsona, Quartets: One i Quartets: Two,  wydanych ponownie przez Deutsche Grammophon oraz dwóch albumach nagranych z Gruppo Montebello w Banff Arts Centre w Kanadzie, zawierających utwory kompozytorów Drugiej Szkoły Wiedeńskiej.

Występy Magdaleny były transmitowane w BBC Radio 3, Chicago WFMT Radio, Dutch Radio 4, Canadian Radio, bułgarskiej telewizji oraz polskiej, austriackiej i estońskiej telewizji i radiu. Odbyła także tournée po Brazylii i Argentynie jako gościnna koncertmistrzyni Tallińskiej Orkiestry Kameralnej, prezentując swoje dynamiczne kierownictwo.

Magdalena jest m. in. absolwentką The Perlman Music Program słynnego skrzypka Itzhaka Perlmana, do którego dołączyła w 2017 jako jedna z nielicznych skrzypków spoza Juilliard School oraz klasy Perlmana w historii programu. Magdalena była również jednym z muzyków wybranych na Tourné Nowych Mistrzów the Holland Music Sessions. Podczas rezydencji muzycznej Banff Arts Center w Kanadzie dokonała premiery nowych skrzypiec sławnego amerykańskiego lutnika Samuela Zygmuntowicza, zamówionych przez Banff Arts Center, występując na żywo w radiu zaledwie kilka godzin po dostarczeniu instrumentu.

Magdalena wystąpiła na Festiwalach takich jak Proms (UK), City of London Festival (UK), Edinburgh Fringe Festival (Szkocja), the Perlman Chamber Music Festival (USA), Yellow Barn (USA),  Krzyżowa-Music (Poland), Ryedale Festival (UK), Brundibár Arts Festival (UK, Belgia), Swaledale Festival (UK), Norfolk Festival (USA), Paxos Chamber Music Festival (Grecja), Lidköping Festival (Szwecja), Tudeley Festival of Chamber Music and Voice (UK), Tallinn Chamber Music Festival (Estonia), czy IMS Prussia Cove (UK).

Po ukończeniu studiów w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie studiowała u wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Śmietany, została nagrodzona dwuletnim Indywidualnym Fellowship. W Guildhall wygrała Max and Peggy Morgan Violin Concerto Prize oraz wraz z Filipczak Piano Trio nagrodę Ivan Sutton Chamber Music Award przyznawaną przez City Music Society w Londynie. Magdalena uczyła się także śpiewu w Guildhall School u Johna Evansa, a później pobierała prywatne lekcje u Benity Valente w Ameryce.

Od 2017 roku jest laureatką prestiżowego stypendium (GC Fellowship) CUNY Graduate Center w Nowym Jorku, które otrzymała na studia doktoranckie w zakresie wykonawstwa muzycznego. Podczas doktoratu jej skrzypcowymi mentorami byli Daniel Phillips i Donald Weilerstein, dodatkowo kształciła również głos pod okiem Roberta White’a.

Kunszt muzyczny Magdaleny został doceniony również przez liczne renomowane stypendia, m.in. Musicians’ Benevolent Fund, Philharmonia Orchestra/Martin Musical Scholarship Fund, Craxton Memorial Trust, City of London Corporation, Derek Butler Trust, Wolfson Foundation, English Speaking Union, Norfolk Festival/ Yale Summer Music School Fellowship, Fishmongers’ Company, Solti Foundation oraz Zetland Foundation.

Oprócz kariery wykonawcy Magdalena jest inspirującą edukatorką, wykładała skrzypce na City University i Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance (Junior Department) w Londynie oraz w Aaron Copland School of Music (Queens College/CUNY) w Nowym Jorku. Prowadziła kursy mistrzowskie w Brazylii, w ramach programu dla młodych artystów Yellow Barn oraz w rezydencji muzycznych Itzhaka Perlmana w Ameryce, dzieląc się swoją pasją i wiedzą z kolejnym pokoleniem muzyków.

Magdalena od 2019 roku jest wspierana przez Beare’s International Violin Society w Londynie, dzięki której ma możliwość grania na najlepszych instrumentach na świecie, takich jak skrzypce Stradivariusa, Nicolo Amatiego, Guadagniniego, Francesco Rugeriego czy też Petera Guarneri.

Przy fortepianie Magdalenie towarzyszyć będzie jej brat Łukasz.

Jako solista i kameralista pianista  Łukasz Filipczak  koncertował w Anglii, Francji, Belgii, Niemczech, Ukrainie i kilku innych krajach, występując w niektórych z najbardziej kultowych miejsc na świecie, w tym w Berliner Philharmonie i Royal Festival Hall. Do najbardziej znanych występów należą: Drugi Koncert fortepianowy Chopina z orkiestrą Hanseatica pod dyrekcją Michała Krężlewskiego w Studio One Lutosławskiego (Sala Koncertowa Polskiego Radia) w Warszawie; premiera i nagranie Poematu symfonicznego A. Kurylewicza jako solisty z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie; premiera Fantazji na wiolonczelę i fortepian F. Nowowiejskiego, a także dyrygowanie z klawiatury Koncertem fortepianowym Henryka Góreckiego w ramach International Cultural Institute and Embassy Concert Series w St. Martin-in-the-Fields; występując jako solista na festiwalach muzycznych, m.in. na Hebden Bridge Piano Festival w Anglii i XXXI Festiwalu Konfrontacje Chopinowskie w Antoninie w Polsce; odbywając trasę koncertową z orkiestrą I’Culture Orchestra pod dyrekcją Maestro Sir Neville’a Marrinera, Brunona Cinquegraniego i Pawła Kotli. 

Łukasz ukończył w 2003 roku Nowowiejski Music School w Gdańsku, gdzie uczył się gry na fortepianie u Bożeny Ewy Szurek, a później u profesora Jana Kuleszy w Gdańskiej Akademii Muzycznej im. Moniuszki. W 2005 roku Łukasz otrzymał stypendium na naukę u Caroline Palmer w Guildhall School of Music and Drama, a później u Paula Robertsa i Charlesa Owena, uzyskując w 2012 roku dyplom Guildhall Artist Master’s Diploma; Master of Music in Performance, a także Piano in Chamber Music Performance.

Łukasz był laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym: Nagrody Specjalnej za najlepszą interpretację utworów Cochrana na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliana Cochrana w 2017 r.; Nagrody Kameralnej Muzyki Ivana Suttona w Londynie (2009); Brązowego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Koncertowym Marlow Music Festival (2008); Nagrody Specjalnej na X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2001); II. nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Gdańsku (2003); III. nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu (2003). Nagrody stypendialne obejmują między innymi Nagrodę Sydney Perry przyznawaną przez Philharmonia Orchestra/Martin Musical Scholarship Fund, a także liczne stypendia Międzynarodowej Letniej Szkoły Pianistycznej we Francji – Music at Castelfranc, Music at Ambialet i Music at Albignac, gdzie jeden z kursów mistrzowskich z jego udziałem został nagrany przez BBC One TV. 

Jego bogate doświadczenie w muzyce kameralnej, z wieloma różnymi zespołami, obejmuje współpracę m.in. z: wiolonczelistą Romanem Jabłońskim; skrzypkiem Krzysztofem Śmietaną; sopranistką Anną Bajor; jego siostrą, skrzypaczką Magdaleną Filipczak; i wiolonczelistą Piotrem Gachem. W latach 2010-2015 Łukasz był Dyrektorem artystycznym Devonia Concert Series w Londynie, którego był współzałożycielem. Przez wiele lat Łukasz był pianistą-rezydentem w Studio Sienko Gallery w Londynie. Jest również współzałożycielem i Dyrektorem Górecki Chamber Orchestra – nowej międzynarodowej orkiestry kameralnej z siedzibą w Londynie.

Dodaj komentarz