You are currently viewing Krzysztof Ścierański QUARTET

Krzysztof Ścierański QUARTET

Data: 12 maja 2024 r. (niedziela) godz. 18.00

Miejsce: Olsztyńska Scena Muzyczna Mirka Mastalerza, 10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)

Bilety: 100 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Krzysztof-Scieranski-Quartet/Olsztyn

informacje pod nr tel.: 600 131 007 mail: mirek.mastalerz@gmail.com 

Krzysztof Ścierański to nie tylko wybitny basista i kompozytor, ale także – co nieraz nam zaprezentował – świetny gitarzysta. W środowiskach artystycznych nie trzeba go przedstawiać, wystarczy wymienić jego imię, nazwisko i wszyscy doskonale wiedzą, o kogo chodzi. 

Tworzy improwizowaną muzykę instrumentalną. 

Najlepsza jazzowa gitara basowa Polski według magazynu “Jazz Forum” od roku 1984 do dziś.

Na przestrzeni minionych 50 lat twórczej i nie tylko jazz-rockowej działalności, dał się poznać jako członek słynnych polskich zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection, a potem lider zakładanych od lat 80. super grup: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. 

Marek Grechuta, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Jarek Śmietana, Tomasz Stańko, Janusz Muniak – byli dla niego najlepszą uczelnią muzycznego kształcenia i doskonalenia. 

Nie sposób wymienić wszystkich składów i wykonawców, z którymi współpracował, nagrywał płyty, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. O szerokim spektrum jego aktywności świadczy 163 płyt w tym 12 autorskich, które ma w swojej dyskografii.

Grał na międzynarodowych festiwalach jazzowych w 27 krajach Europy a także w dalekich Indiach, Indonezji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (Jazz Jamboree, Jazz Yatra’78, Jak Jazz Jakarta, Zurich Jazz Fest, North Sea Jazz Fest, Reno Jazz Fest, International Jazz Fest Montreal)

Ze światowej czołówki docenili jego udział we wspólnych występach takie tuzy jak: Pat Metheny, Paul Wertico, Carlos Johnson, Bill Bruford, Will Calhoun, Carl Palmer, Buddy Miles, Esperanza Spalding, Boby McFerrin i inni. 

To również twórca sonorystycznych brzmień oraz technik, prekursor unikalnych recitali solowych na gitarę basową i wirtuoz muzyki improwizowanej. 

Nade wszystko jednak ten gitarowy wojownik daje nam odczuć, że ładne melodie to lek na dzisiejsze dziwne eksperymenty i przy okazji przypomnienie, że forma, rytm i harmonia są najważniejszymi elementami muzyki.

Krzysztof Ścierański jest kolejnym legendarnym muzykiem, który wystąpi na Olsztyńskiej Scenie Muzycznej Mirka Mastalerz w dawnych Stajniach Dragonów.

Krzysztof Ścierański – git. basowe, gitary

Grzegorz Górkiewicz – instr. klawiszowe

Waldemar Gołębski – EWI

Marcin Ścierański – perkusja

Zespół nagrał w 2022 roku nowy materiał muzyczny, który został wydany na płycie pt. ” Jazz, Rock i Święty Spokój „.

W zeszłym roku została również wydana bardzo ciekawa książka autorstwa Renaty Bednarz pt. „Krzysztof Ścierański z basem przez życie” ukazująca postać tego artysty i muzyka.

Spotkanie Krzysztofa Ścierańskiego i jego zespołu z Waszą publicznością jest wyjątkową okazją do posłuchania oryginalnej i uniwersalnej muzyki instrumentalnej oraz do bezpośredniej rozmowy z tym wybitnym artystą. 

Dodaj komentarz