You are currently viewing Krystyna Prońko Trio

Krystyna Prońko Trio

Prońko – Raminiak – Wend

5 lipiec 2025 (sobota) godz. 19.00

Miejsce: Olsztyńska Scena Muzyczna Mirka Mastalerza, 10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)

Bilety: 200 PLN/ 170 PLN/ 130 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Krystyna-Pronko/TRIO/Olsztyn

informacje pod nr tel.: 600 131 007 mail: mirek.mastalerz@gmail.com 

Krystyna Prońko to znakomita wokalistka jazzowa i rozrywkowa, która od dziesięcioleci zachwyca polską publiczność swoim talentem, warsztatem i sceniczną charyzmą. W swym dorobku ma niezapomniane polskie hity, takie jak „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” czy „Papierowe ptaki”.

„Krystyna Prońko trio – Jesteś lekiem na całe zło” to kameralny, zaskakujący niezwykłym klimatem i doskonałym wykonaniem koncert, w którym obok piosenek jazzowych, takich jak „God Bless The Child”, „Mood Indigo”, „The Girl From Ipanema”, „I Got Rhythm”, „Autumn Leaves”, znajdują się również polskie piosenki jazzowe, m.in. walczyk z filmu „Hallo Szpicbródka”, „Biedna”, „Szeptem”.

Piosenkarce towarzyszyć będą na scenie Przemek Raminiak (fortepian) i Adam Wendt (saksofon).

RAMINIAK Przemysław. Pianista, kompozytor i aranżer jazzowy. W latach 2001-2015 członek tria RGG (Raminiak-Garbowski-Gradziuk). Zdobywca Klucza do Kariery (2003) i Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2009). W 2015 roku zadebiutował płytą Locomotive nagraną z własnym zespołem Przemek Raminiak Quartet.

Urodzony w Gorzowie Wlkp. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Debiutował jako klarnecista w Kapeli u Zbycha prowadzonej przez jego ojca Zbigniewa Raminiaka i jako saksofonista gorzowskiego Big Bendu. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. (profil jazzowy w klasie Andrzeja Jagodzińskiego) w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, ukończonej z wyróżnieniem. Od 2001 roku współtworzył trio RGG, z którym nagrał pięć albumów i zdobył wiele nagród, m.in.: I Nagrodę na Bielskiej Zadymce Jazzowej (2003), Nagrodę Publiczności i II Nagrodę 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO (Hiszpania, 2003) oraz Klucz do Kariery podczas Gorzów Jazz Cellebration (2003). Album Unfinished Story – Remembering Kosz (2007) został uznany Polską Jazzową Płytą Roku 2007 według dziennika „Rzeczpospolita” i rozgłośni Jazz Radio oraz Albumem Roku w kategorii Jazz Instrumentalny (Kameralny) w konkursie Nagrody Polskich Melomanów 2007. Indywidualnie P. Raminiak jest laureatem II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (Słupsk, 2003). Wyróżniony statuetką SUKCES przyznawaną przez Klub Rotary (Gorzów, 2008). Jest autorem muzyki do musicalu Leonard i spektaklu Krwawe Gody (2005) wystawionych przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. (2001). W 2015 roku założył Przemek Raminiak Quartet (P. Raminiak [inst. klawiszowe], Bartosz Kucz [bass], Frank Parker [perkusja] i Jakub Skowroński [saksofon]), z którym nagrał pierwszą w pełni solową płytę pt. Locomotive. Podczas koncertów F. Parkera zastępuje Marcin Jahr. Uczestnik kampanii promocyjnej Gorzów # Stąd Jestem (2018). [ Dane na dzień: 18.04.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / https://encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/r/raminiak_przemyslaw/raminiak_przemyslaw.html

ADAM WENDT – saksofonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu (w klasie saksofonu Władysława Chwin) podjął studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył w 1989 roku.

Już w czasach studenckich nawiązał współpracę z wieloma zespołami (m.in. Young Power) oraz występował z czołowymi orkiestrami rozrywkowo-jazzowymi, takimi jak Alex Band, Big Band Wiesława Pieregorólki oraz Kukla Band.

Jest laureatem II nagrody indywidualnej na I Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1986) oraz jako przedstawiciel Polski uczestniczył w międzynarodowym big-bandzie West Berlin ’88.

Od 1989 roku związany na stałe z zespołem WALK AWAY, z którym zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, z których warto wymienić: Nagroda „Klucz Do Kariery” na XI Pomorskiej Jesieni Jazzowej (1985), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (1986), ministerialna Nagroda Artystyczna Młodych im. St. Wyspiańskiego (1988) oraz nagroda czasopisma Sztandar Młodych – „Metronom ’89”. Ważnym odnotowania jest również udział zespołu w miedzynarodowych festiwalach jazzowych: Festival of Leverkusen Jazz Competition ’87 (Niemcy), Jazz Hilard ’88 (Belgia), Jazzand Blues All-Star Festivals w Sztokholmie, The Montmarte Jazz Club w Kopenhadze oraz Jac-Jazz Festival w Jakarcie (Indonezja). Adam Wendt z zespołem Walk Waway koncertował w kilkunastu krajach świata, w tym w 1990 roku wraz z Urszulą Dudziak otwierał europejskie koncerty Milesa Davisa.

Od wielu lat zespół Walk Away zajmuje I miejsce w ankietach „Jazz Top” czasopisma Jazz Forum (w kategoriach: zespół roku oraz zespół roku – jazz elektryczny), a indywidualnie w tych ankietach Adam Wendt plasuje się w ścisłej czołówce polskich saksofonistów.

Nagrywał i koncertował z muzykami jazzowymi tej miary, co Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal (Chick Corea, GRP Big Band), Mino Cinelu (Weather Raport, Miles Davis), Frank Gambale (Chick Corea), David „Fuze” Fiuczynski (R.Brecker, R.S.Jackson, G.Russel), Dean Brown (Roberta Flack, David Sanborn), Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Nippy Noya, Karen Edwards oraz znakomitościami czarnego bluesa, takimi jak Sidney „Guitar Crusher” Selby, Mike Russell oraz Keith Dunn. Podczas licznych europejskich tras koncertował również z mistrzem candombe, bandeonistą Luisem di Matteo z Urugwaju.

Jako saksofonista, kompozytor i aranżer wziął udział w nagraniu około 100 płyt, w tym 10 autorskich. Był zapraszany do udziału w programach radiowych i telewizyjnych oraz wielokrotnie występował z orkiestrami festiwalowymi. Jako solista i muzyk sesyjny współpracował z polską czołówką jazzową oraz gwiazdami muzyki pop, takimi jak E.Bem, K.Dębski, L.Szafran, B.Hołownia, M.Szcześniak, G.Ciechowski, G.Łobaszewska, K.Prońko oraz zespołami: Leszcze, Czarodzieje, Kasa Chorych, Mietek Blues Band, New Sami Swoi i inne. Uczestniczył w sesjach nagraniowych muzyki filmowej i teatralnej.

Jest pomysłodawcą i założycielem własnych zespołów: Adam Wendt & Friends (A.Wendt – sax, Wojciech Niedziela – piano, Marcin Jahr – drums, Zbigniew Wrombel – bass), Adam Wendt – Triologue. Aktualnie prowadzi zespoły: Adam Wendt Power Set (A.Wendt – sax, Przemysław Raminiak – keyb., Marcin Jahr – drums) gdzie zaprasza gościnnie takich muzyków, jak Apostolis Anthimos – git. (SBB, Cz.Niemen, T.Stańko) lub w wersji międzynarodowej: Christoph Titz – tp czy Samuel Torres Martinez – dr. Na uwagę zasługuje jego autorski projekt Adam Wendt Acoustic Set (P.Zagańczyk – akordeon, J.Stokowski – kontrabas) z hiszpańską wokalistką Laurą Cubi Villena. Koncertuje w duecie WeSeeTheLight 59/62 z gitarzystą Krzysztofem ”Pumą” Piaseckim oraz w wersji trio z raperem Bartkiem „Eskaubei” Skubiszem lub perkusjonalistą z Nigerii – Akinola Famson. Współtworzył tria: K.Stańko – A.Wendt – P.Raminiak z gościnnie występującym gitarzystą, wokalistą, gwiazdą muzyki Latino – Hernanem Romero oraz The Bloozz z Romanem Puchowskim i Keithem Dunnem. Aktualnie jest muzykiem kwartetu Mariusza Bogdanowicza, zespołu Eljazz Quintet, Eljazz Orchestra oraz Tria Krystyny Prońko. Od lat współpracuje z popularnym zespołem Leszcze.

Jego najnowszym projektem jest kwartet „My Choice” (A.Wendt-sax, D.Wania- piano, M.Bogdanowicz – bass, S.Frankiewicz – drums), z którym 2022 roku nagrał i wydał autorską płytę o tym samym tytule.

Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej przez kilka lat był wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku Wrzeszczu a także zajęcia edukacyjne w ramach Małej Akademii Jazzu (m.in. Gorzów Wlkp. Tczew, Starogard Gdański, Zakopane) oraz lekcje mistrzowskie podczas Warsztatów Muzycznych w Chodzieży, Lesznie, Puławach, Koszalinie, Stargardzie, Zakrzewie, Ustrzykach Dolnych, Tomaszowie Mazowieckim oraz Leichligen (Niemcy)

Artyści wykonają największe i najpiękniejsze piosenki artystki i piosenki jazzowe. 

Dodaj komentarz