You are currently viewing Andy Sheppard & Przemysław Strączek Trio

Andy Sheppard & Przemysław Strączek Trio

British – Polish music relationship

Data: 21 lipca 2024 r. (niedziela) godz. 19.00

Miejsce: Olsztyńska Scena Muzyczna Mirka Mastalerza, 10-170 Olsztyn, ul. Gietkowska 10 Box D (Stajnie Dragonów)

Bilety: 100 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Andy-Sheppard-Przemyslaw-Straczek-Trio/Olsztyn

informacje pod nr tel.: 600 131 007 mail: mirek.mastalerz@gmail.com 

Muzycy po raz pierwszy spotkali się w 2019 roku podczas koncertu w ramach JAZZtrzębie Festiwal wykonując program Przemysława Strączka z nagradzanej płyty Fig Tree. Od tego czasu artyści nawiązali ze sobą muzyczne relacje, które zaowocowały wieloma wspólnymi koncertami zarówno z kompozycjami Andy Shepparda jak i polskiego gitarzysty.  

Andy Sheppard jeden z najważniejszych brytyjskich saksofonistów jazzowych i kompozytorów, nagradzany wielokrotnie przez Brytyjską Akademię Fonograficzną w kategorii muzyki jazzowej. Koncertował i nagrywał z najważniejszymi : z trio Paula Bleya, z zespołami Jimmy’ego Giuffre, Arta Farmera, George’a Russella, Gary’ego Burtona, Mike’a Gibbsa, Gila Evansa. Na początku lat 90-tych podjął współpracę z Carlą Bley i Stevem Swallowem tworząc m.in. kwartet The Lost Chords – jedną z najważniejszych grup współczesnego jazzu. Jego autorski kwartet zaistniał brawurowym albumem „Surrounded By Sea ” zrealizowanym, w 2015 roku, przez Manfreda Eichera w jego monachijskim bastionie nowoczesnego jazzu, ECM Records. Nagranie to okrzyknięto nie tylko doskonale wtapiającym się w nastrój i motto ECM ( „brzmienie powyżej ciszy”), ale krytycy ukuli także nowe określenie dla muzyki oraz kompozycji saksofonisty : „ dojmującą łagodność”. Płyta z jego udziałem sygnowana nazwiskami Bley/Sheppard/Swallow pt:”Life Goes On” została wybrana płytą roku 2020 według nowojorskiego opiniotwórczego magazynu DownBeat. 

Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Przez wiele lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej.  Jego szósta autorska płyta Fig Tree odbiła się szerokim echem wśród dziennikarzy muzycznych i krytyków w Polsce i za granicą otrzymując wiele pozytywnych recenzji. Współpracował i koncertuje z wybitnymi artystami m.in. Januszem Muniakiem, Xu Fengxia oraz Andy Sheppardem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata. 

Jakub Cywiński – urodzony w Polsce, mieszkający w Londynie Jakub Cywiński jest kontrabasistą i kompozytorem, który obecnie rozwija swoje zainteresowania współpracą z różnymi współczesnymi kompozytorami i muzykami jazzowymi, takimi jak między innymi Ola Onabule, Nicolas Meier, Julian Nicholas, Partikel, Duncan Eagles Quarte. Studiował na kontrabasie w ramach studiów podyplomowych w Royal College of Music. Jego zróżnicowana kariera freelancera zaprowadziła go do wielu miejsc w Azji i Europie.

Patryk Dobosz – to perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji jazzowej. Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych takich jak Jazz Hoileart, Getxo Jazz Festival. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji. Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, Joel Frahm, John Abercrombie, Ed Cherry, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.

Dodaj komentarz